Комисията за финансов надзор предложи да бъдат намалените таксите на пенсионните дружества с 40 %. Тези такси се събират за управление на парите за втора пенсия. Днешното предложение е записано в проект за промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), който тепърва ще бъде обсъден от Министерство на финансите. Първоначалната идея е била дори за по-голямо намаление – с 50 % , но след разговори с бранша са се спрели на по-малко намаление, съобщава capital.bg.
“Секторът на пенсионните фондове е солиден и според нас той може да понесе едно намаление на таксите”, обясни Ангел Джалъзов, заместник-председател на Комисията, който отговаря за осигурителния надзор.
Конкретното предложение на ведомството е за постепенно намаление на инвестиционната такса от 1% годишно до 0.6% през 2016 г. Намалението с 0.01 процентни пункта трябва да започне от тази година, ако правителството и парламентът одобрят промените. Намалението на удръжката от всяка осигурителната вноска се планира да започне от 2017 г. – от 5% тя трябва да падне на 3% през 2020 г.
От надзора представиха изчисления, според които ако сегашното положение се запази, за 40 години период на осигуряване и средна доходност от 6%, човек би изгубил над 20% от парите за пенсия само от такси.
Ограничение на таксите означава, че печалбата на пенсионните дружества може да намалее, но не и приходите им, обясняват от комисията. Причината е, че от 2017 г. е предвидено осигурителната вноска да се повиши.
Друга промяна, която се предвижда в проектозакона, е да отпадне таксата от 20 лева, която се плаща при смяна на пенсионно дружество – както задължително универсално, така и професионално.
Занапред обаче ще се изисква смяната да може да става след една година в даден фонд вместо след две както е в момента.
Проектът за промени предвижда да се разреши на пенсионните фондове да инвестират в облигации, гарантирани от международни финансови институции, в дялове на алтернативни инвестиционни фондове и в опции, търгувани на извън регулирани пазари.
Предложението на някои от пенсионните компании да им бъде разрешено да инвестират в злато, сребро, петрол и други суровини е било категорично отхвърлено от КФН, обясни Ангел Джалъзов.
Similar Posts:
- Финансовите изгоди от абонаментното счетоводно обслужване
- Как да пестим с помощта на абонаментно счетоводно обслужване?
- Преимуществата на абонаментното счетоводно обслужване
- Предимства на абонаментното счетоводно обслужване
- Ползите от абонаментното счетоводно обслужване